•  Základ >> Kounice a okolí >> Vítání ptačího zpěvu
 • Kounice a okolí

  Vítání ptačího zpěvu

  PRVNÍ KVĚTNOVÝ DEN JSME PŘIVÍTALI PTAČÍM ZPĚVEM

  Již podruhé se v Kounicích uskutečnila ranní procházka za ptačím zpěvem. Tentokrát jsme si mohli trošku přispat a do přírody jsme za ptactvem vyrazili až o půl deváté. To organizátoři již od brzkých ranních hodin natahovali sítě na oblíbené lokalitě mokřadu za rybníkem Cihelnou. Počasí nám nepřálo. Drobně, ale hustě pršelo, ptáčkům se nechtělo létat ani zpívat, jako by tušili, že se něco chystá. Konečně po osmé hodině déšť pomalu ustal.

  Sraz účastníků byl U Křížku pod kaštany na začátku alejí Na Skále. Potěšil nás velký zájem dětí. Dohromady se nás sešlo třicet tři. Povídání a pozorování jsme zahájili ukázkou páru pěnic černohlavých a lejska černohlavého, které jsme odchytili během rána.

  Pak následovala procházka s poslechem (po dešti ještě ojedinělého) ptačího zpěvu Kounickým hájem, kterým jsme procházeli nad úvozem ke kapličce. U kapličky jsme si poslech zpestřili trochou místních pověstí a historie.

  Dále jsme pokračovali po „Královské cestě“, kde je několik krásných doupných stromů vhodných pro zahnízdění např. datla černého nebo holuba doupňáka. Na jižním okraji lesa jsme zkontrolovali zavěšenou budku – sovník, ve kterém snad něco zahnízdí až v příštím roce. Na začátek třešňovky jsme sešli úvozem. K Cihelně jsme pokračovali vrchní alejí přes lomy a akátový les. Na mokřadu nás v první síti přivítala kosice, kterou jsme po vysvobození a ukázce vypustili zpět bez kroužkování, čím jsme mnohé děti, kteří se na kroužkování už těšily, asi zklamali. Reputaci jsme si ale brzo napravili, protože na okroužkování čekalo po odchytu hned několik ptáčků. Nejvíce se líbil budníček menší a pěnice černohlavá. Všichni si prohlédli různé typy kroužků a někteří si i zkusili provést záznam o okroužkovaných jedincích do Fandova notesu. Ti, co byli po asi dvouhodinovém programu vyhladovělí, se občerstvili svačinou. Nakonec nám na rozloučenou zasvítilo i sluníčko.

  A teď trocha faktů:

  1. 5. 2008 byli na Vítání ptačího zpěvu v Kounicích pozorováni:

  Pěnice černohlavá, pokřovní, hnědokřídlá, slavíková, slavík obecný, budníček menší, větší a lesní, skřivan polní, pěvuška modrá, rákosník proužkovaný, strakapoud velký, brhlík lesní, žluva hajní, ukázka hnízdiště datla černého a holuba doupňáka v dutinách buku. Na mokřadu moták pochop, káně lesní, strnad obecný, nalezeno hnízdo chřástala vodního se snůškou osmi vajec – později nalezeno zničené.

  Odchyceni: kos černý, 4 jedinci pěnice černohlavé, lejsek černohlavý, 2 jedinci budníčka menšího, červenka obecná, slavík obecný, pěnice slavíková

  Kroužkováni: pěnice černohlavé, lejsek černohlavý, budníčci menší, slavík obecný a pěnice slavíková

  Za pomoc při organizaci děkujeme Jirkovi Novákovi ml., st., Jakubu Novákovi, Janu Horovi.

  Radka Prokšová, František Doktor

  soutěž o tři ptačí pexesa pro děti - účastníky Vítání
  Nakresli nebo namaluj na formát A4 jednoho ptáčka, kterého jsme kroužkovali. Napiš o něm 3 zajímavosti. Napiš, co se ti na Vítání líbilo nejvíce. Odevzdej ve škole Radce Prokšové do konce května. Tři nejlepší práce budou odměněny ptačím pexesem, která nám věnovala paní Moravcová z Toulcova dvora. Ostatní práce budou za sladkou odměnu.

  08vítání
  08vitani-les
  08vítání-skala
  08vitani-strevlik
  08vitani-kosice1
  08vitani-kosice2
  08vitani-budnicek
  08vitani-budnicek2
  08vitani-krouzkovani
  08vitani-krouzky
  08vitani-budnicek3
  08vitani-budnicek4
  08vitani-penice
  08vitani-lejsek1
  08vitani-lejsek3
  08vitani-kos
  08vitani-penice2
  08vitani-slavik
  08vitani-penice
  08vitani-cernohlavci
  budky2
  08vitani-krizek2
  08vitani-krouzkovani2
  08vitani-cernohlavek
  08vitani-cervenka
  08vitani-lejsek
  navstevnici


  [ Akt. známka: 2,91 / Počet hlasů: 11 ] 1 2 3 4 5

  [ Autor: Radka Doktorová | Vydáno dne 16. 05. 2008 | 7365 přečtení | Počet komentářů: 10045 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek ]
  Vyhledávání pomocí Seznamu  S e z n
a m
  Vyhledat
  Napište nám
  Napište nám na adresu zskounice@volny.cz
  Počasí
  Facebook
  Pro čtenáře
  Spolužáci
  Najdi svou třídu

   Dnes má svátek:

  Statistiky webu
  Přístupy od 13.12.2009
  free counters
  Světové časy (klikni)
  Ocenění
  Ocenění společnosti Scio
  Starší foto

  Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
  Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

  Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server