NÁMOŘNÍ VÝPRAVA DO SKOTSKA S NÁVŠTĚVOU LONDÝNA

48 žáků, 5 pedagogických pracovníků, Nessie… a nezapomenutelné zážitky

Ve druhé polovině května se skupina 48 žáků a 5 pedagogických pracovníků naší školy vydala na poznávací zájezd do Skotska se zastávkou v Londýně. Osmidenní výprava přinesla nejen dechberoucí přírodu a slavné památky, ale také momenty, které připomněly, že opravdová dobrodružství nejsou jen na pohlednicích.

Den 1 – Cesta začíná

Ve středu 28. května 2025 ve 20:00 hodin jsme vyrazili od obecního úřadu v Kounicích s nadšením a očekáváním, co všechno nás během naší námořní výpravy čeká. Noční přejezd do Nizozemska probíhal hladce – všichni byli plní energie a zásob na cestu.

Den 2 – Amsterdam: město vody, kol a květin

Po ranním příjezdu nás uvítalo historické centrum Amsterdamu. Hlavní náměstí Dam je centrem města od 13. století. Zde jsme obdivovali královský palác, který původně sloužil jako radnice a stojí na neuvěřitelných 13 659 dřevěných pilotách. Nedaleko stojí Nieuwe Kerk, dějiště korunovací a královských svateb.

Nechyběl plovoucí květinový trh na kanále Singel – jediný svého druhu na světě. Návštěvu Amsterdamu jsme symbolicky zakončili plavbou po grachtech, amsterdamské síti vodních kanálů zapsané na seznamu UNESCO. Večer nás čekal přístav v Rotterdamu a nalodění na noční trajekt. Mnozí zažili noční cestu trajektem poprvé v životě. Severní moře však okouzlilo každého a všichni ji zvládli i s hodinovým časovým posunem.

Den 3 – Holy Island, Kelpies a skotské přivítání

Po vylodění v přístavu Hull v severní Anglii jsme se vydali k Holy Islandu, přílivovému ostrovu spojenému s pevninou jen v době odlivu. Prošli jsme se až k hradu Lindisfarne Castle, který stojí na skalnatém útesu a pamatuje časy nájezdů Vikingů. Ostrov je známý i jako kolébka křesťanství v Anglii – právě zde vznikla slavná rukopisná Lindisfarnská evangelia.

Odtud jsme pokračovali na sever a ještě před příjezdem do Stirlingu jsme se zastavili u impozantních soch Kelpies poblíž města Falkirk. Tyto 30 metrů vysoké kovové sochy koní představují legendární vodní tvory ze skotské mytologie – kelpie, kteří prý lákali lidi do hlubin řek a jezer. Dnes symbolizují sílu a vytrvalost skotského tažného koně a jsou největšími sochami svého druhu na světě.

Pak už nás čekal příjezd do Stirlingu a ubytování v hostitelských rodinách. Pro mnohé z nás to byla první noc mimo hotel – a také první opravdová výzva v angličtině. A někde tady jsme si poprvé uvědomili, že tohle není obyčejný školní výlet, ale opravdové poznávání světa.

Den 4 – Královský Edinburgh

Ráno jsme se všichni setkali plni dojmů z prvních seznámení s rodinami a jejich domovy i denní rutinou. Čekal nás den v hlavním městě Skotska – Edinburghu. Ten jsme zahájili výšlapem na Arthur’s Seat, sopku vysokou přes 250 m n. m., která nabízí nádherný výhled na celé město.

V centru jsme navštívili Holyrood Palace, bývalé sídlo Marie Stuartovny a dnes oficiální rezidenci britského panovníka ve Skotsku. Hned vedle se nachází Skotský parlament, otevřený v roce 2004 a známý svou moderní architekturou.

Prošli jsme slavnou Royal Mile, hlavní historickou ulicí starého města, zakončenou na vrcholu kopce mohutným Edinburgh Castle. Tento hrad ze 12. století skrývá skotské korunovační klenoty i legendární Stone of Destiny, kámen, na kterém byli korunováni skotští (a později i angličtí) králové.

Závěr dne patřil volnému času v centru, který si všichni užili podle svého a mnohdy ho věnovali nákupům. Orientaci ve velkoměstě zvládli žáci na jedničku! Za zvuku dudáků jsme se tedy s Edinburghem rozloučili a opět zamířili za svými rodinami.

Den 5 – Highlands a Loch Ness: dechberoucí příroda a mýtus

Po ranním srazu jsme se s nadšením vydali na cestu do srdce Skotské vysočiny, která vedla přes údolí Glencoe, považované za jedno z nejkrásnějších a nejdramatičtějších míst ve Skotsku – dějiště slavného masakru klanu MacDonald v roce 1692.

Navštívili jsme Fort Augustus s důmyslným systémem zdymadel na Kaledonském kanálu, umělé vodní cestě propojující východní a západní pobřeží Skotska. Největším zážitkem byla však plavba po jezeře Loch Ness, které je opředené legendou o bájné příšeře Nessie. Ta se nám sice doopravdy neukázala, zato příroda okolo byla ohromující. Během rozchodu jsme neodolali zdejšímu Fish and Chips, které je v této oblasti vyhlášené. Navečer jsme se opět vrátili do našich hostitelských rodin, které se o všechny staraly s velkou péčí.

Den 6 – Alnwick Castle: bradavická atmosféra

Šestý den ráno jsme se rozloučili s našimi skotskými rodinami a vydali se na jih. Těšili jsme se totiž na Alnwick Castle, jeden z největších obývaných hradů v Anglii. Hrad je známý jako exteriér Bradavic z prvních dvou filmů o Harrym Potterovi – studenti tu poznali známé nádvoří, kde Harry poprvé vzlétl na koštěti. A i některým žákům se létat zadařilo. Součástí areálu jsou i rozsáhlé zahrady s fontánami, bludištěm a „jedovou zahradou“, kde rostou nebezpečné rostliny z celého světa. Během večera jsme se ubytovali v hotelu na okraji Londýna a připravili se na závěrečný den v hlavním městě Velké Británie.

Den 7 – Londýn: srdce Británie

Po ranním přesunu londýnským metrem z oblasti O2 arény, který byl rovněž do jisté míry plný dobrodružství, nás čekala pěší prohlídka Londýna – začali jsme u Westminsterského paláce (sídla britského parlamentu) a Big Benu, jedné z nejznámějších britských dominant.

Pokračovali jsme k Westminster Abbey, korunovačním chrámu, kde se konají i královské svatby a pohřby. Po Downing Street jsme došli ke St. James’s Parku a následně obdivovali slavnostní Buckingham Palace, oficiální sídlo britského krále.

Odpoledne jsme procházeli přes Piccadilly Circus, Soho, China Town a slavné Leicester Square, centrum zábavy. Nechyběl Trafalgar Square s Národní galerií a možnost nakoupit poslední suvenýry a doplnit zásoby na cestu zpět. Nechyběla ani jízda ve světoznámém doubledeckeru. Navečer jsme se vrátili k autobusu a vyrazili na dlouhou cestu k domovu.

Den 8 – Pod Lamanšským průlivem a zpět domů

Na cestě zpět jsme využili unikátní technický zázrak – Eurotunel, který spojuje britský Folkestone s francouzským Calais. Autobus i s námi najel na vlak, který pod mořským dnem projel necelých 40 kilometrů dlouhým tunelem. Jízda trvá přibližně 35 minut a byla nejen pohodlná, ale i zážitková: kdo může říct, že „jel vlakem autobusem pod mořem“?

Ve středu 4. 6. 2025 odpoledne jsme dorazili k obecnímu úřadu v Kounicích unavení, ale plní nových znalostí, příběhů a především zážitků. Námořní výprava byla inspirující i náročná zároveň – opravdové zážitky totiž nevznikají jen z itineráře, ale z momentů mezi řádky. Věřím však, že na vše, co jsme během námořní výpravy zažili, budou žáci i učitelé ještě dlouho vzpomínat.

S velkým poděkováním všem kolegům, rodičům a zvláštní pochvalou pro všechny žáky

Zuzana Chmelíková

Fotografie i videa ze školního zájezdu najdete zde.