Atletické soustředění

Ve dnech 15. – 21. srpna proběhlo již čtvrté atletické soustředění atletického kroužku ZŠ Kounice. Soustředění se uskutečnilo v krásné krajině vrcholků Lužických hor. Ubytováni jsme byli na chatě Luž hned pod stejnojmenným vrcholem.

Na velmi náročné soustředění se vydala skupina 21 žáků naší školy.

Každý den soustředění byl rozdělen do tří celků. Ráno, v rámci rozcvičení, jsme vyrazili na vrchol hory Luž. Každý zdolal Luž podle svých možností. Po snídani jsme zahájili dopolední tréninkovou jednotku, většinou zaměřenou na rychlost a sílu. Po obědě si atleti užili zasloužený polední klid. Zde se ukázalo, jak velmi rychle dokážou (hlavně ti mladší) regenerovat. Odpolední trénink byl přerušen krátkou svačinou a až do večeře se pokračovalo různými technickými disciplínami (překážky, technika předávání štafetového kolíku, hody raketkou a oštěpem aj.). V průběhu tréninků byly zařazeny různé skupinové hry. Po večeři byl na programu strečink, oheň, hra nebo dobrovolný výhled na západ slunce z Luže.

V průběhu celého soustředění byli všichni atleti rozděleni do tří týmů, které spolu bojovaly v různých pohybových hrách. Občas museli kromě síly a rychlosti ukázat i smysl pro spolupráci.

Po každé tréninkové jednotce splňovali atleti různé disciplíny. Jejich výkony jsme zaznamenávali do naší Lužické olympiády. Celkem bylo v této soutěži 23 disciplín.

Další soutěže byly jednorázové. Byly to Noční oči, výběh na Luž a jako nejnáročnější se ukázal orientační běh. Všechny soutěže byly oceněny medailemi, které vytvořil pan Dus, diplomem a drobnou cenou.

Ve druhé polovině soustředění se uskutečnil celodenní výlet. V krásném letním počasí jsme vyrazili z chaty do Motýlího domu v Jonsdorfu. V celém areálu se nenachází jen tropičtí motýli, kteří se líhnou neustále po celý rok, ale i spousta terarijních zvířat. Naleznete zde hady, ještěry, pavouky, strašilky, šípové žáby a krásné mořské ryby. Z Jonsdorfu se skupina 22 atletů přesunula do Oybinu. Oybin je velmi pěkné lázeňské město obklopené stejně jako Jonsdorf skalními pískovcovými útvary. Na jedné ze skal byl vybudován na popud Karla IV. celestýnský klášter. Abychom pošetřili síly, vyjeli jsme místním vláčkobusem kopec dlouhý přibližně 6 kilometrů na další lužický vrchol Hvozd, německy Hochwald. Kdo se nebál, vyšplhal se po 136 schodech na rozhlednu, kde se mohl pokochat výhledem na celé Lužické hory. Na východě byl krásně vidět Ještěd (Jizerské hory) a za ním i část Vysokého kola (Krkonoše). Z Hvozdu jsme již opět po svých šlapali zpátky až na chatu. Celkem jsme za bezmála 9 hodin pokořili 27 kilometrů s celkovým převýšením 1200 m.

Chtěl bych všechny malé i velké atlety pochválit a poděkovat za super přístup a nasazení. Soustředění bylo opravdu náročné a já doufám, že jsem neodradil mnoho atletů od dalšího trénování v atletickém kroužku.

Moc děkuji také paní starostce, která nám pořídila tréninkové trička. Jak na fotografiích vidíte, byli jsme díky nim k nepřehlédnutí.

Na konci soustředění jsme se rozloučili s Adélou Zedníkovou a Evelínou Dusovou, které snad budou pokračovat v atletice na střední škole.

Podrobnou fotogalerii naleznete zde.

Ladislav Jedlička