Den zdraví na SZŠ 5. května

Mohlo by se zdát, že řešit volbu střední školy je v osmé třídě ještě předčasné. Jenže školní rok uteče jako voda a z osmáků budou rázem deváťáci, kteří často na podzim ani netuší, kam své další studijní kroky směřovat. I proto vyrazila osmá třída 10. 10. na exkurzi do Střední zdravotnické školy 5. května na Vyšehradě, kde se konal 27. ročník Dne pro zdraví. Náplň akce byla opravdu pestrá.  Na 34 stanovištích se děti mohly  dozvědět spoustu informací. Prezentovaly se zde studijní obory střední školy a svá stanoviště tu měly i složky integrovaného záchranného systému a městské policie, včetně zásahové jednotky. Všechny aktivity byly zpracovány interaktivně, děti si mohly vyplnit pracovní listy a řadu věcí si mohly vyzkoušet. Tématy byly např. první pomoc, resuscitace, fixace zlomenin, zástava krvácení, smyslové vnímání, stavba lidského těla, uložení orgánů, prevence drogové závislosti, parazité, měření krevního tlaku, ekologie, třídění odpadu, masáže, kosmetické služby, prevence úrazovosti, první pomoc při dopravních nehodách, zdravé zuby, péče o ruce, zdravá výživa dětí či nutriční poradna. Tak možná už teď je mezi námi budoucí sestřička, lékař, masér, kosmetička, nutriční poradce či bezpečák. A třeba jim v budoucím rozhodování pomohl i tento den.

Z reakcí dětí:

„Ukázali nám, jak se máme zachovat, když nás někdo napadne. Mohli jsme si vyzkoušet různé zbraně a pomůcky k sebeobraně.“

„Viděli jsme, jak vypadají přístroje na zjištění drogy v těle. Slyšeli jsme, jak se na člověka přenášejí parazité.“

„Zkusila jsem si dát první pomoc – masáž srdce dospělému i dítěti.“

„Nechali jsme si změřit krevní tlak.“

„Viděl jsem zásah policie. Nejvíce se mi líbilo stanoviště na zkoušku smyslů.“

„Zajímavá byla přednáška o zdravém jídle.“

„Mně se líbila prezentace o masážích.“

„Prohlídli jsme si hasičské auto.“

„Moc se mi tam líbilo, uvažuji o zdravotní škole, tak mi to i pomohlo.“